.

.
by Ana Zaragoza

TEATRO

Opalalá (Joaquín Daniel) Dir: Joaquín Daniel - La Máquina - València
Tot va bé si acaba bé (W. Shakespeare) Dir: Mònica Bofill & Judit Pujol - Parking Shakespeare
La memoria del agua (Shelagh Stephenson) Dir: Rachel Lascar - MoMo teatre - La Farinera
Els 2 Cavallers de Verona (W. Shakespeare) Dir: Jordi Centelles - Parking Shakespeare
DÉU ÉS BELLESA (Paavo Rintala & Kristian Smeds) Dir: Alícia Gorina - Parking d'Hivern - El Maldà
La Estuardo (F. Schiller) Dramaturgia & Dir: Valentina Calandriello, Máximo Huerta y Nicolás Rivero - Nau Ivanow
Les Alegres Casades de Windsor (W.Shakespeare) Dir: Marc Rosich - Parking Shakespeare
Orson surt, perseguit per un ós (Gerard Vàzquez) Dir: Ramón Hernàndez & Gerard Vàzquez - cia. Veus Humanes - Teatre Gaudí Barcelona
Les Males Persones (versió d'Els Bandits de F. Schiller) Dir: Carles Mallol - Parking d'Hivern
Al Vostre Gust (W. Shakespeare) Dir: Llàtzer Garcia - Parking Shakespeare
Keeper (Frederic Bailey) Dir: Valentina Calandriello - Cotxeres Borrell
Eduard II (Christopher Marlowe) Dir: Roberto Romei - Parking d'Hivern - Teatre Tantarantana
Històries del Celler (Teatre a la carta) Dir: Nicolás Rivero - Periféricos Peregrinos - Celler d'en Bot
Molt Soroll per Res (W. Shakespeare) Dir: Israel Solà - Parking Shakespeare
Rojo o Negro (autores locales) Dir: Nicolás Rivero - Periféricos Peregrinos - Círcol Maldà
Romeu i Julieta (W. Shakespeare) Dir: Dugald Bruce-Lockhart - Teatre Akademia
Desiertos (Josep Pere Peyró) Dir: Anna Sarrablo - La Trama produccions - Nau Ivanow
Nit de Reis (W. Shakespeare) Dir: Iban Beltran - Parking Shakespeare
Pell de Mercuri (Philip Ridley) Dir: Antonio Calvo - Parking d'Hivern - Fabra i Coats
Homes Atrets (danza-teatro) Coreografía y Dirección: Víctor Rodrigo
Treballs d'Amor perduts (W. Shakespeare) Dir: Marilia Samper - Parking Shakespeare
El viejo vecindario (David Mamet) Dir: Joaquin Daniel - Periféricos Peregrinos
PlayMamet, el Azar elige el espectáculo (David Mamet) Dir: Nicolás Rivero - Periféricos Peregrinos & l'Esp.
Somni d'una nit d'estiu (W. Shakespeare) Dir: Joan Mª Segura - Parking Shakespeare
Cinco Tipos de Silencio (Shelagh Stephenson) Dir: Nicolás Rivero - Plataforma l'Específica
Sonámbulos (Creación colectiva) Dir: Melina Pereyra, Cía CHROMA
El retrat de Dorian Gray (Oscar Wilde) Dir: Empar López 
Familia (Fernando León de Aranoa) Dir: Xavi Alvarez
El temps de Planck musical-  (Sergi Belbel) Dir: Joan Mª Segura
La Comèdia dels Errors (William Shakespeare) Dir: M. Àngel Ripeu - Parking Shakespeare
Quasi, Maine (John Cariani) Dir: Ramón Garrido - Plataforma l’Específica
ASUFRE! (Creación colectiva) Dir: Gemma Beltran – Cia. Dei Furbi
L’Amansiment de la Fúria (W. Shakespeare) Dir: Pep Garcia-Pascual - Parking Shakespeare
Ha estat un any dolent pels beneits (Creación colectiva) Dir: Laia Martí - Teatre Lliure
Homes de SHAKESPEARE (Creación colectiva) Dir: Gemma Beltran – Cia. Dei Furbi         
Hospital Genital - cabaret (Creación colectiva) Dir: Montse Peralta - LDT
L’illa dels esclaus (Marivaux) Dir: Gemma Beltran – Dei Furbi
Tocata i Fuga (Creación colectiva) Dir: Gemma Beltran – Dei Furbi
Divertimento! (Creación colectiva) Dir: Gemma Beltran– Dei Furbi
Scherzo (Creación colectiva) Dir: Gemma Beltran – Dei Furbi
An Italian Strow Hat (Eugene Labiche) Dir: Mss Irina Brown           
Les trapelleries d’Escapí (Moliere) Dir: Artur Trias                          
Els dos Cavallers de Verona (W. Shakespeare)  Dir: Marina Julià. Cia.Tabula Rasa            
The Canterville Ghost (Oscar Wilde) Dir: Quim Pañart               
Macbeth (William Shakespeare) Dir: Tamzin Townsend      
Magma (Gerard Vàzquez) Dir: Robert Torres                
Chicago -musical- (John Kander, Fred Ebb & Bob Fosse) Dir: Tamzin Townsend
Una noche contigo - cabaret - Dir: Miguel Rabadán          
Molt soroll per no res (W. Shakespeare) Dir: Carmen de Oleza 
Vint per Vint (Joan Barbero) Dir: Marc Montserrat. Cia. LaDeshonrrada


CINE

Chueca Town, Dir: Juan Flahn - Canónigo Films, Madrid - BCN 2006
Perfume. The Story of a Murderer, Dir: Tom Tykwer - Ikiru Films, S.L. Barcelona 2005 
Montreal (cortometraje) Dir: Jordi Fernet - UPF, Barcelona 1999
Viaje a la luna (mediometraje) Dir: Federic Amat - Oh! Video, Barcelona 1998 
Extrañas notícias de otra estrella (cortometraje) Dir: Jordi Olmos - Micro Obert, 1996


TELEVISIÓN

Com si fos ahir, Dir: Sonia Sanchez & Dani Ventura - TV3 Televisió de Catalunya, 2018
Centro Médico, Dir: Jota Cortés - TV1 Televisión Española, 2018
39+1, Dir: Enric Folch - Diagonal TV para TVC, 2014
Polseres vermelles, Dir: Pau Freixas - Castelao Pictures, S.L., 2012
Kubala, Moreno, Manchón, Realizadora: Abigail Schaaff - Diagonal TV para TVC, 2011
Infidels, Realizadora: Sonia Sanchez - Diagonal TV para TVC, 2010
La Riera, Realizador: Esteve Rovira - Televió de Catalunya 2009
La Sagrada Família, Dir: Joan Lluís Bozzo - Dagoll Dagom, TV3 2009
El gran concurs (telemovie) Realizador: Domingo Rodes - Zip-Films para TVC, 2006
El cor de la ciutat, Realizadores: E. Rovira, D. Ventura - Televisió de Catalunya, 2004
Pets&pets.com, Realizador: Sergi Shaff - Televisió de Catalunya, 2002
Sota el signe de… lleó, Realizador: Antoni Verdaguer - Filmax para TVC,1998
Y tú, ¿bailas?, Realizador: Ricard Reguant - Tele5



PREMIOS

Premi Crítica <<Serra d'Or>> de Teatre 2016 a l'aportació més interessant per la cia. Parking Shakespeare 
Mención especial en els Premis del Consell Municipal de Benestar Social (CMBS) als Mitjans de Comunicació - modalitat RADIO per La casa encantada de Teatro Sonoro
Nominación a Mejor Actor en la Mostra de Teatre de Barcelona por Quasi (Maine)
Primer Premio XIV Certamen Directoras de Escena de España para Gemma Beltran por Asufre
Tercer Premio XIII Certamen Directoras de Escena de España para Gemma Beltran por Hombres de Shakespeare, Cia Dei Furbi



Asistente de casting de Sílvia Menendez Cahué en Casting&Co
Experiencia Docente en Interpretación


Licenciado en Arte Dramático por el Institut del Teatre de Barcelona. 
Beca erasmus – Interpretación en el Rose Bruford College, Londres
Graduado en Técnica Meisner. Programa de Javier Galitó-Cava. Barcelona

Otras escuelas: Col·legi de Teatre, Estudis de Teatre, Martha Graham School, Escola Memory, Instituto Superior de Artes Escénicas y Aplicadas...

Profesorado: 
Interpretación: Javier Galitó-Cava y Rachael Adler (Técnica Meisner), Javier Daulte (Entrenamiento emocional), Boris Rotenstein (Técnica Stanislavski), Berty Tovias, Peter Gadish, Tamzin Townsen, Joan Pera, Josep Costa, Josep Pere Peyró, Angels Aymar, Jon Davison, Muntsa Alcañiz, Mercè Managuerra, Gemma Julià, ...
Voz: con Coralina Colom, Matilde Miralles, Gemma Reguant, Cacu Prat, Mercè Anglés...
Canto: Susanna Domènech, Xavi Sabata, Pili Capellades, Àngel Cerdanya “el Sueco, ...
Danza: Sonia Klamburg, Janine Dahl, Tommy, Aixa Guerra, Carles Sales, ...
Pantomima: Andrej Leparsky, Pawel Rouba
Dicción: Lluís Solà, Josep Mª Casanova 
Trabajo de texto: Mercè Lleixà, Ramón Vila
Esgrima: Ricard Pous
Claqué: Mireia Font, Enric Torné, …
Coreografía musical: Víctor Rodrigo



IDIOMAS: 
CASTELLANO (lengua materna) /  VALENCIANO - CATALÁN (lengua materna) / INGLÉS (fluido / conversacional) / Nociones de ITALIANO